Online Satın Al

AYVALIK ZEYTİN HASADI TURU

En yakın tarih , Kişibaşı

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler

16-18 KASIM AYVALIK ZEYTİN HASADI TURU

1. Gün: AKŞAM BULUŞMA VE HAREKET

23.00 Kızılay Atatürk Bulvarı No: 85
23.05 Bahçelievler Milli Kütüphane Yanı
23.10 Söğütözü Armada Önü
23.15 Odtü Köprüsü Altı
23.20 Bilkent Köprüsü Altı
23.25 Ümitköy Köprüsü Altı
23.30 Koru Sitesi Migros Karşısı
23.35 Yaşamkent Bp Benzinlik önünden hareket


2. Gün: EDREMİT, KÜÇÜKKUYU, KAZDAĞLARI

Sabah kahvaltımızın ardından Dünya´nın 2.büyük oksijen deposu olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan Kaz Dağlarına hareket. Zeytinli Köyü, Hasanboğuldu Sütüven Şelalesi gezilmesi Adatepe köyü, Zeus altarı, tahta kuşlar, Türkiye`nin İlk Özel Etnografya Müzesi (Tahta kuşlar ,Ali Kudar Müzesi) ardından  Küçük Kuyu Zeytinyağı Fabrika-Müzesi’ni ziyaret edip eski zeytinyağı preslerini, zeytin toplama aletlerini, taşıma ve saklama kaplarını ayrıca çeşitli folklorik objeleri tanıma fırsatı bulacağız (Dileyen konuklarımız alışverişte yapabilirler.)  . Akşam yemeği ve konaklama Ayvalık'taki otelimizde.


3. Gün: AYVALIK, ZEYTİN ŞENLİĞİ VE ŞÜKRAN YÜRÜYÜŞÜ

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası . İlk olarak Ayvalık Adalarına hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrasına hareket ediyoruz. Burada Şeytanın Ayak İzini simgelen demir kafes içindeki izi gördükten sonra adalar manzaralar eşliğinde hatıra fotoğraflarımızı çektiriyoruz

Cunda ( Ali Bey ) Adasında; sabah kahvelerimizi ünlü Aynalı Kahve’de içerek güne başlıyoruz. Ardından Taksiyarhis Kilisesi’ni gezeceğiz.Burada Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müze binasındaki sergileri gezip ardından  Aya Triyada Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz.  Arnavut Kaldırımlı taş sokaklarda yürüyüş yapıyoruz ., Aşıklar Tepesi’nden Ayvalık'ı ve diğer adaların manzarasını seyredeceğiz. Daha sonra bu yıl ilk defa Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği ve Ayvalık Tatları Festivali'nin birarada yapılmasından dolayı daha canlı olan Ayvalık rengarenk görüntülere ev sahipliği yapacak. hasat şenliği kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Zeytinyağı Pazarı’nın açılışını, bando eşliğinde “Zeytine Şükran” yürüyüşünü izleyecek, sokak eğlencelerine katılacak, canlı müzik performansı ve Ege yöresi folklor oyunlarını izleyeceğiz.Ege Müzikleri eşliğinde, Ayvalık’a özgü lezzetlerin tadına bakma imkânımız olacak. Zeytin toplama yarışması ve değişik yaş gruplarındaki çocukların sunacağı dans, drama, ağırlıklı gösteriler ile çeşitli halk oyunları gösterilerini izledikten sonra, Cumhuriyet Meydanı’nda tanınmış markaların zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağı sabunlarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz.,Dileyen misafirlerimiz serbest zamanda yürüyerek nostalji Ayvalık programına katılabilirler.

 

Yürüyerek Nostalji Ayvalık Turu: Ayvalık'ın yüzlerce yıllık tarihi ve nüfus mübadelesi hakkında bol bol bilgilenip, başta Tarihi İmren Pastanesi gibi eski ve meşhur kahvehane, pastane gibi noktalarında yerel yiyeceklerin tadına bakacağız. Macaron Mahallesi'nden başlayacak eski Ayvalık'ın ana caddesi olan Barbaros Caddesi'nde yapacağımız yürüyüşle 100 yıl öncesinin etkileyici taş yapıları arasında dolaşarak Macaron Konağı, Ayazma Kilisesi, Tarihi İmren Pastanesi, Çınarlı Cami, Saatli Cami, Antikacılar Çarşısı ve Balık Pazarı gibi önemli noktaları ziyaret edeceğiz. Ayrıca İspanyol'un Yeri, Bez Bebekçi, Bilart Sanat Evi gibi ara sokaklarda saklı atölyelere de uğrayarak birbirinden ilginç tasarımları keşfedecek ve alışveriş yapacağız.

Rehberimizin belirlediği saatte buluşma ve otelimize dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


4. Gün: AYVALIK, MURATELİ KÖYÜ, HASAT ŞENLİĞİ -ANKARA

Kahvaltı sonrası Zeytin Hasadı hakkında bilgi almak üzere Murateli köyüne doğru yola çıkıyoruz.Yağından, kütüğünden, posasından, meyvesinden ve meyvesinin çekirdeğinden de faydalandığımız zeytin ağaçları arasından yapacağımız yolculuk sonrası, İznik yakınlarındaki bir köyde, köy halkı ile birlikte zeytin hasadına katılıyoruz. Sepetlere zeytinlerimizi koymadan önce, köy halkından zeytin kültürü, üretim süreci, zeytin ağacının özellikleri hakkında bilgiler alacağız. Zeytin bahçelerinde, yapacağımız küçük çaplı hasat çalışmaları ardından, zeytinyağı fabrikasın da zeytin ve yağı hakkında bilgi alıp, tadına bakıyoruz ve alışveriş imkânı buluyoruz.

Daha sonra Murateli Köyü’ne gidip buradaki zeytin bahçesindeki zeytin toplama yarışmasını izleyecek, hasata bizzat katılacağız. Ayvalık zeytin çeşitlerinden üretilmiş değerli ürünlerini sergiledikleri Ayvalık Zeytinyağı Pazarı’nı ziyaret ettikten sonra Ayvalık merkezinde alışveriş için serbest zaman sonrası dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saat 23.00 sularında Ankara’ya varış.


Ücrete Dahil Hizmetler

Özel tur araçları ile ulaşım.
1gece YP konaklama.
2 Sabah kahvaltısı.
1 Akşam yemeği.
Programda belirtilen geziler.
Rehberlik ve VES TURİZM refakat hizmetleri.
Seyahat esnasında sıcak soğuk ikramlar.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Müze-ören yeri giriş ücretleri
Yemeklerde alınacak içecekleri
Öğle yemekleri
Kişisel harcamalar

Kazdağları Gezisi, Edremit, Küçükkuyu, Cunda, Rahmi Koç Müzesi, , Tahtakuşlar Köyü, Sutüven Şelalesi, Adatepe Ayvalık, Şükran Yürüyüşü,Ayvalık  Zeytin Hasadı Etkinliği

Akşam saat 23.45'de  buluşma ve hareket.

Tur Hakkında Düşünceleriniz
Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldı

Bu Tur İçin Yapılan Yorumlar

BENZER TURLAR

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler
E Bültenimize Kayıt Olun!
GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ
0850 333 0 837

www.vesturizm.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları VES Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından VES Turizm ve Seyahat AŞ sorumlu tutulamaz.