OHAL Döneminde Yurtdışı Çıkış

İçişleri Bakanlığınca tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen 23.07.2016 tarih ve 107204 sayılı genelgede;

1-Hususi ve Hizmet damgalı pasaport hamili kamu görevlileri, mensubu bulunduğu makamın yetkili amirinin vereceği yurtdışına çıkmalarında mahsur olmadığına dair belgeyi hudut kapılarından ibraz etmeleri halinde yurt dışına çıkış yapabileceklerdir,

2-Hususi ve Hizmet damgalı pasaport hamili kamu çalışanının hakkından dolayı pasaport alan eş ve çocukları için, çalışanın kurumundan alacağı ‘kurumumuzda görevli kamu çalışanımızın yurtdışına çıkmasında mahsur olmadığı, eş ve çocuklarının çalışanın hakkından dolayı pasaport hamili olduğu’ şeklinde yazı alınması halinde çıkış işlemleri yapılacaktır,

3-Kamu kurum ve kuruluşlarından emekli olan hususi pasaport hamili kişilerin emekli tanıtım kartının aslını ibraz etmeleri halinde veya sistem üzerinden kontrol edilmek suretiyle, emekli eş ve çocukları ile müstafi, eş ve çocukları da yine sistem üzerinden kontrol edilerek çıkış işlemleri gerçekleştirilecektir.

4-Sarp hudut kapısından çıkış yapmak isteyenler ile KKTC’ye gitmek isteyenlerin, Nüfus Cüzdanı veya Umuma Mahsus Pasaport ile çıkış yapmak istemeleri halinde SGK internet sitesinden memur olmadıkları tespit edilen kişilerin yurtdışına çıkışına izin verilecektir. Memur olanlardan gerek T.C. kimliği gerekse pasaportu ile çıkış yapmak isteyenlerin ise yukarıda belirtilen 1. ve 2. Maddelerinde izah edildiği şekliyle yurtdışına çıkmalarında mahsur olmadığına ilişkin belgeyi görevlilere ibraz etmek suretiyle çıkış işlemleri sağlanacaktır.”

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli tüm personel, eş ve çocuklarının çıkış işlemleri bu doğrultuda yapılmaktadır.

 

Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Yurtdışı çıkışı için alınan izin yazılarının muhakkak ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. E-Devletten Alınan SGK dökümleri kabul olmamaktadır.

 

18 yaşından küçük T.C. vatandaşlarının tek başına yurtdışına çıkmak istemesi durumunda Pasaport Kanunu 17. Maddesinde belirtilen “Reşit olmayanların ve mahcurların yalnız seyahat etmek üzere pasaport alabilmeleri için kanuni mümessillerinin muvafakatlerini havi resmi bir makamdan tasdikli vesika ibraz eylemeleri lazımdır.” hükmüne göre hareket ederek pasaport ve gideceği ülkenin vizesini alması durumunda çıkış işlemleri sağlanacaktır. Ayrıca, Hususi ve Hizmet damgalı pasaport hamili olan kamu çalışanının hakkından dolayı pasaport alan eş ve çocukları için, çalışanın kurumundan alacağı “kurumumuzda görevli çalışanımızın yurtdışına çıkmasında mahsur olmadığı, eş ve çocuklarının çalışanın hakkından dolayı pasaport hamili olduğu” şeklinde yazı alınması halinde çıkış işlemleri yapılacaktır.

 

Uyarı: Yukarıda bulunan bilgiler değişmiş veya güncelliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için lütfen seyahatinizden belirli bir süre önce detaylı araştırmayı yapmanızı rica ederiz. Uygulamalarda meydana gelen değişikliklerden şirketimiz sorumlu tutulamaz.

E Bültenimize Kayıt Olun!
GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ
0850 333 0 837

www.vesturizm.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları VES Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından VES Turizm ve Seyahat AŞ sorumlu tutulamaz.