Online Satın Al

MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ TURU

En yakın tarih 26.04.2019, Kişibaşı 395.00 TL

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler


479. Manisa Mesir Macunu Festivali

Yüzyıllardır bozulmadan günümüze ulaşan tatlara unutulmaz bir yolculuk…

1. Gün: Ankara’dan Hareket

23:59  Kızılay Atatürk Bulvarı No:81 Önü
00:05  Bahçelievler Milli Kütüphane Yanı
00:10  Söğütözü Armada Önü
00:15 Odtü Köprüsü Altı
00:20 Bilkent Köprüsü Altı
00:25 Ümitköy Köprüsü Altı
00:30 Koru Sitesi Migros Karşısı
00:35 Yaşamkent Bp Benzinlik
00:40 Eryaman Optimum Önü

Belirtilen noktalarda buluşmamızın ardından yolculuğumuza başlıyoruz.

Güzergah: Ankara – Kula (390 Km)


2. Gün: Kula – Jeopark Müzesi – Emre Köyü – Yunus Emre Türbesi – Manisa - Ağlayan Kaya

Gerekli molaların ardından sabah saatlerinde Kula'da varıyoruz. Yöresel ege köy kahvaltımızı aldıktan sonra Kula’nın tarihi sokaklarındaki yürüyüşümüzde Osmanlı yapıları, Kenan Evren Evi, kilise, çeşme, cami gibi tarihi yapıları görüyoruz. Kula Jeopark Müzesi ve jeopark alanının gezilmesi sonrasında Emre Köyünde; Taptuk Emre ve Yunus Emre'nin türbeleri, Carullah Bin Süleyman Camisi'ni geziyoruz.  Ardından Spil Dağı eteklerin kurulmuş Manisa’da İlyada Destanı’nda anlatılan Ağlayan Kaya, Ulu Camii, Kurşunlu Han, Mimar Sinan’ın son eserlerinden Muradiye Camii gezilerimizi tamamlayıp otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

Kahvaltı: Ücrete dahil olarak; Kula’da yöresel kahvaltı olarak sunulacaktır.
Akşam Yemeği: Ücrete dahil olarak; Otelimizde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır.
Konaklama: Anemon Manisa vb.
Güzergah: Kula - Manisa (120 Km)


3. Gün: Manisa Mesir Macunu Festivali – Uşak – Karun Hazineleri – Dönüş Yolculuğu

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Manisa şehir merkezindeki Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kortejine katılıyoruz.

Manisa Mesir Macunu Festivali:

Festivale Manisa Valiliği önünden geleneksel mesir kortej yürüyüşü ile başlanıyor. Sultan Camii önünde yapılacak olan, Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesinin temsili töreni ve geleneksel mesir macunu saçım törenini sonrası, her sokağında ayrı ayrı etkinlik olan, Beyaz Fil, Manolya Meydanı, Malta Parkı, Vakıfbank Sokağı, 22 Sultanlar Sokağı, Laleli Ticaret Meydanı, Tarzan Meydanı, Ulupark, Laleli Mahallesi, Fatih Mahallesi, Horozköy Mahallesi’nde düzenlenen festival etkinliklerine katılıyoruz.

Mesir Macunu Tarihçe ve Üretim:

Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Hafsa Sultan Manisa'dayken hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Hafsa Sultan'ın yaptırdığı Sultan Cami Medresesi'nin başında ilmi bilgisiyle ismi duyulan Merkez Efendi’den bir çare bulması istenir. Merkez efendi:

Kazanlarda su, şeker ve limon tuzunun kaynatılıp bal kıvamına gelinceye kadar karıştırılıp bir gün boyunca soğumaya ve dinlenmeye bırakır… Sonrasında  "Tarçın, karabiber, yenibahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, tarçın çiçeği, zerdeçal, Hindistan cevizi, rezene, rebabiye, sinameki, sarı halile, vanilya, darıfülfül, kakule, havlıcan, tulumba, hıyarşembe, safran, iksir, kimyon, galanga, çam sakızı, mirsafi, meyan balı, şamlı şaşlı, limon kabuğu, kremtartar, zağfiran, udülkahır, çöpçini, eskir, tiryak, ravend, limon tuzu, tekemercini tohumu, günbalı." 41 çeşit bitki ve baharatların karıştırarak bir macun oluşturur..

Hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu ilacın verilmesini emreder. İlaca olan talebin artması nedeniyle kâğıtlara sardırılan macunun Sultan Cami kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur ve günümüze kadar gelenekselleşerek gelir.

     UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan festivalin bu yıl düzenlenecek 479'uncu saçım töreni için 41 çeşit baharatın karışımından Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneğine ait imalathanede, kadınlardan oluşan 15 kişilik ekip tarafından paketlemeye kadar teknoloji kullanılmadan eski yöntemlerle tam 5 ton mesir macunu festivalde saçılmak üzere üretiliyor…. İşlemlerin ardından mesir macunları, makas yardımıyla fişek ya da çubuk haline getirilerek boyutlandırılıp elekler yardımıyla fazla baharatlarından arındırıldıktan sonra paketleniyor ya da isteğe bağlı kavanozlara da doldurulabiliyor.

Festival sonrasında Uşak’ta bulunan ve ülkemize bir kısmı iade edilen ünlü Karun Hazineleri’ni görüyoruz. Uşak merkezde Atatürk Anıtı önünde fotoğraf molası ve şehri tanımak için vereceğimiz serbest zamanın ardından dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam saatlerinde Ankara’ya varıyor ve turumuzu sonlandırıyoruz. Başka turlarda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Kahvaltı: Ücrete dahil olarak; Otelimizde açık büfe olarak sunulacaktır.
Güzergah:  Manisa – Uşak  – Ankara (550 Km)


Ücrete Dahil Hizmetler

Lüks Araçlar ile ulaşım
1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
2 Sabah Kahvaltısı (Birincisi Restoranda)
1 Akşam Yemeği
Programda belirtilen Tüm Geziler
Rehberlik ve Refakat Hizmetleri
Seyahat Esnasında Sıcak Soğuk İkramlar
Seyahat Güvence Poliçesi

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle yemekleri
Yemeklerde alınan içecekler
Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
Kişisel harcamalar

Tarih İki Kişilik Odada
Kişi Başı
Tek Kişi Ek YatakÇocukTaksitler
26.04.2019395.00 TL475.00 TL -0 - 6 Yaş Ücretsiz
7 - 12 Yaş 232.00 TL
Taksitler »
Tur Hakkında Düşünceleriniz
Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldı
 

Bu Tur İçin Yapılan Yorumlar

BENZER TURLAR

KARTALKAYA TURU
KARTALKAYA TURU

Günübirlik

100.00 TL

ILGAZ TURU
ILGAZ TURU

Günübirlik

115.00 TL

ELMADAĞ TURU
ELMADAĞ TURU

Günübirlik

79.00 TL

KAYSERİ ERCİYES KAYAK TURU HAFTASONU
TERMAL OTEL NİĞDE TURU
TERMAL OTEL NİĞDE TURU

Termal Otel Fırsatı

299.00 TL

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler
E Bültenimize Kayıt Olun!
GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ
0850 333 0 837

www.vesturizm.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları VES Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından VES Turizm ve Seyahat AŞ sorumlu tutulamaz.