KOSGEB Destekleri

KOSGEB Destekli Yurtdışı İş Gezisi Koşulları 

 

İşletmelerin, uluslararası işbirliğini temin etmelerini veya artırmalarını sağlamak amacı ile organize edilen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarına katılmalarına destek verilir. Bu destek; Hizmet Merkezleri, Meslek Kuruluşu veya Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi Organizatör Kuruluşlar tarafından düzenlenen Yurt Dışı İş Gezisi Programlarında işletme temsilcilerinin;


* Konaklama giderlerini,

 

* Ulaşım giderlerini (bulunulan yerden yurt dışı iş gezisinin düzenlendiği ülkeye kadar olan havayolu/karayolu/demiryolu/denizyolu ile gidiş-dönüş ulaşım bileti ücretleri), 

 

* Yurt Dışı İş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderlerini (tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı organizasyon giderleri) kapsar.

 

Destek programından yararlanma koşulu

 

1-) Programdan yararlanmak isteyen işletmenin, KOSGEB Veri Tabanında yer alması koşulu aranır. 

 

2-) Programdan yararlanmak isteyen işletme KOSGEB Birimine başvuru yapar. Başvurusu kabul edilen işletmeden taahhütname istenir. 

 

3-) İşletmenin taahhütname vermesi halinde, taahhütnamenin KOSGEB Biriminde kayda alındığı tarih, programın başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

 

Destek kapsamına alınacak Yurtdışı İş Gezileri Programı, aşağıda belirtilen aktivitelerden en az ikisini içermelidir; 

 

* Meslek Kuruluşları ile toplantı 

 

* İşletmeler ile ikili görüşmeler 

 

* Sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri, finans grupları vb. ile görüşmeler 

 

* Yurt Dışı Fuar Ziyareti 

 

* Yurt Dışı İş Gezisine katılacak işletme temsilcileri işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmalıdır. 

 

* Yurt Dışı İş Gezisinin düzenlenebilmesi için en az 10 (on) işletmenin katılımı gerekmektedir. 

 

Bu sayı organizasyonun destek kapsamına alınması için alt sınırları belirlemekte olup, organizasyona katılacak olan tüm işletmelerin Yurt Dışı İş Gezisi Desteğinden yararlanmaları şartı yoktur. 

 

* Her bir Yurt Dışı İş Gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 (ikibin) TL’dir. Program süresince desteğin üst limiti 10.000 (on bin) TL’dir. Destek Hibe Oranı 1 ve 2 Bölge için %50 3 ve 4. Bölge için %60’ dır. 

 

Kosgeb desteklerinden faydalanmak için, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, KOBI Beyannamesi onaylanmış ve Genel Destek Programı Taahhütnamesi kayda alınmış işletmeler, aşağıda belirlenen çerçevede Yurt Dışı iş Gezisi Desteğinden yararlanabilecektir.

 

Yurt Dışı iş Gezisi Desteği; konaklama giderlerini, ulaşım giderlerini, Yurt Dışı iş Gezisi Programı ile ilgili diğer giderleri ( tercüme ve rehberlik hizmetleri, fuar giriş ücretleri, toplantı organizasyon giderleri ) kapsar. Yurt Dışı iş Gezisine katılacak işletme temsilcileri; işletme sahibi, ortağı veya çalışanı olmalıdır. Yurt Dışı iş Gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 (iki bin) TL dir. Destek oranı 1.ve 2. bölgeler için %50, 3.ve 4. bölgeler için ise %60 dır.

 

Nereden Başlamalıyım

 

1. Veritabanına Kayıt
http://www.kosgeb.gov.tr adresinden
"E-KOBİ" yi tıklayınız. Çevrim içi işlem merkezinden KOSGEB'e ilk kayıt linkini tıklayıp işletmenizinkaydını yapınız.

 

2. KOBİ Beyannamesi
İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ Beyanamesini doldurmanız gerekmektedir.

 

3. Beyanname Kontrol
Verilen beyannamenin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir.

 

4. Desteklere Başvuru
Planladığınız desteklere Uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.

E Bültenimize Kayıt Olun!
GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ
0850 333 0 837

www.vesturizm.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları VES Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından VES Turizm ve Seyahat AŞ sorumlu tutulamaz.