Online Satın Al

KARADENİZ YAYLALAR TURU

En yakın tarih , Kişibaşı

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler


Karadeniz Yaylalar Turu

5 Gece 6 Gün

 

Eşsiz bir manzara, keyifli bir gezi sizleri bekliyor.
Sizin için herşeyi düşündük, siz keyfini çıkarın...

1. Gün: Ankara’dan Hareket

Ankara’dan Hareket
22:00 Koru Sitesi Migros önü
22:15 Ümitköy Galeria önü
22:25 Söğütözü Armada Karşısı
23.00 Kızılay Atatürk Bulvarı No: 85 önü
23:05 Bahçelievler Milli Kütüphane Yanı
23:10 AŞTİ Terminal Karşısı
23:15 Akköprü Migros Karşısı
23:20 Keçiören Fatih Köprüsü Altı
23:25 Aydınlıkevler Türk Telekom Önü


2. Gün: Zilkale, Çamlıhemşin, Çat Vadisi, Çat Yaylası, Kuşiva Köyü, Şimşir Ormanı, Ayder

Kahvaltı yapmak üzere bölgenin yöresel ürünlerinden Trabzon Bakırı ve Sürmene Bıçağı alışverişi de yapabileceğimiz Tarihi Memişoğlu konağına geçiyoruz. Kahvaltının ardından Türkiye’nin en özel doğal alanlarından birisi olarak kabul edilen , yıl içerisinde sadece 90 gün güneş gören ve yağış çokluğu nedeniyle bir çok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapan Fırtına vadisine giriyoruz. Fırtına Vadisi boyunca ilerleyerek Çamlıhemşin’e ulaşıyoruz. Çamlıhemşinde Hala ve Çat derelerinin birleşerek fırtına deresi adını aldığı noktayı göreceğimiz bu yolculuğumuz Karadenize özgü yöresel Göz dolma- Muskalı gibi isimler alan ahşap evleri yakından görebileceğimiz Küşiva – Çinçiva ya da Mollaaveis köylerinden birisini gezerek başlıyoruz. Köy gezimizin ardından bölgenin en geniş kemerli köprülerinden olan Osmanlı dönemi eserlerinden Şenyuva Köprüsünde vereceğimiz fotoğraf molasını takiben Çat deresi boyunca Kommenos Hanedanlığı döneminde yapılmış olan ve görenleri hala büyüleyen 750 mt rakımdaki Zilkale’yi gezerek muhteşem manzarasında fotoğraflarımızı çekiyoruz. Daha sonrasında aracımıza binerek Kaçkar Dağları Milli Park sınırları içerisine girerek vadiye adını veren Çat Köyüne ulaşıyoruz. Çat köyü yakınlarında öğle yemeklerimizi yedikten sonra , Çat köyünün içerisinde Şimşir Ormanları arasında yürüyüş yapıyoruz .Yürüyüşümüzün ardından bizi bekleyen aracımıza binerek konaklamak üzere Ayder yaylasına ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Otelimizde.

 

DİĞER DETAYLAR:
Misafirlerimizin Tura hazırlıklı gelmeleri gerekmektedir.
>Kahvaltı: Zigana Yörük çadırı
>Öğle yemeği: ekstra
>Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Konaklanacak Tesisler: Ayder
>Güzergâh: Trabzon, Rize, Çamlıhemşin, Ayder Toplam Mesafe > 242 km
>Yürüyüş süresi: 1 saat
>Yürüyüş zorluk derecesi: Kolay


3. Gün: Kaçkar Dağları, Galler Düzü, Aşağı kavrun, Yukarı Kavrun Yaylası, Buzul Vadisi, Avusor yaylası, Mavi göl

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından aracımıza binerek Galler Düzü (Boğa Güreşi Arenası), Aşağı Kavrun Yaylasını görerek, Kaçkar dağları buzul vadisi içerisinde yer alan Kavrun Yaylasına ulaşıyoruz. Kavrun yaylasında çay ve sıcak süt içme imkanı bulup yaylacılarla sohbet ederek günün yorgunluğunu atıyoruz. Kısa bir dinlenme molasının ardından rehberlerimizin vereceği bilgiler doğrultusunda yürüyüşümüze başlıyoruz. Rengarenk çiçeklerle bezeli yemyeşil dağlarda yapacağımız bu yürüyüşümüz 2100 mt den başlayıp 3100 mt rakıma ulaşarak tamamlanacak. Bu yürüyüşümüzde Kaçkar Dağlarında avusor yaylasına varıyoruz   dinleme ve öğle yemeğinin ardından…mavigöle yürüyüş ..3000mt’nin üzerinde buzul göllerinde yüzme fırsatı elde ediyoruz  gölü kenarında dağların tadını çıkarıp. Dinlenmeler halinde süren yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra Akşam yemeği ve konaklama Otelimizde.

 

DİĞER DETAYLAR:
>Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe şeklinde alınıyor.
>Öğle yemeği: ekstra
>Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Konaklanacak Tesisler: Ayder
>Güzergâh: Ayder, Kaçkar Dağı,mavi göl,avusor  , Ayder Toplam Mesafe > 4 saat Yürüyüş Parkuru
>Yürüyüş süresi: 4 saat
>Yürüyüş zorluk derecesi: Orta


4. Gün: Borçka, Karagöl, Cankurtaran Geçidi, Panaromik Karçal Dağ’ı, Düzenli Köyü, Camili, Maral Şelalesi, Maçahel

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından , Kaçkar dağlarını arkamızda bırakıp Ardeşen- Fındıklı- Arhavi- Hopa güzergahını takiben Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Borçka’da bir küçük mola verdikten sonra Çoruh nehri havzasına ulaşıyoruz. Yöre halkı tarafından Deli Çoruh olarak anılan ve üzerinde çok önemli barajlar inşa edilen Çoruh nehrinin kıyısını boyuunca kısa bir yolculuk yaparak yönümüzü Karagöl’e çeviriyoruz. Karagöl özel koruma altına alınmış ve muhteşem manzarasıyla sizleri büyüsü altına alacak çok önemli bir habitat alanıdır. Karagöl etrafında yürüyüşümüzü gerçekleştirip ormanlar içerisinde dev boyutlara ulaşan eğreti otlarını da görerek Karagölden ayrılıyoruz. Yolculuğumuz Karçal Dağı yakınındaki 1850 mt rakımda bulunan Cankurtaran Geçidinden geçerek Unesco tarafından Dünya Biyosfer Rezervi ilan edilmiş , Türkiye’nin tek ılıman Yağmur ormanlarına sahip bölgesi olan Maçahel’e devam ediyor. Gürcüler tarafından el ve bilek anlamına gelen Maçahel toplamda 18 köyden oluşuyor. Rus işgalinin ardından yapılan referandumla Osmanlı sınırlarında kalmak isteyen 6 köyümüzün bulunduğu bu bölge saflığı ve doğallığıyla sizleri çok etkileyecek. Saf Kafkas arılarının Tema Vakfı tarafından tespit edildiği ve dünyaya kazandırıldığı bu özel alanda orijinal Gürcü evlerini de görerek yıllarca çok zor şartlarda yaşamış köylülerin yaşantılarına dair rehberimiz tarafından bilgilendiriyoruz. Düzenli ve Camili Köylerinden geçerek Maral köyüne ulaşıyoruz. Burada yolun bittiği noktada takribi gidiş geliş 1 buçuk saati bulacak olan şelale yürüyüşümüze başlıyoruz. Orman içi yürüyüşümüz ahşap merdivenlerden inilerek ulaşılan ve 40 mt yukarıdan dökülen Maral şelalesinde dinlenip yorgunluğumuzu atarak sonlanacak. Dileyen misafirlerimiz Şelalenin oluşturduğu küçük gölete girebilirler. Geldiğimiz güzergahtan geri dönerek programımızı tamamlayıp Konaklama noktasına ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.DİĞER DETAYLAR:

>Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe şeklinde alınıyor.
>Öğle yemeği: …ekstra
>Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Konaklanacak Tesisler: Maçahel
>Güzergâh: Ayder , Hopa , Borçka , Maçahel Toplam Mesafe > 156 km
>Yürüyüş süresi: 1saat 30dk
>Yürüyüş zorluk derecesi: Kolay-Orta


5. Gün: Artvin, Kafkasör Yaylası, Deriner Barajı, Şavşat, Karagöl, Laşet Vadisi

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Maçahel’den ayrılıyoruz. Artvine doğru devam eden yolculuğumuzda Borçka Barajı ve Çoruh nehri kıyısından Artvin’e ulaşıyoruz. Artvin Dağlar arasına kurulmuş çok güzel bir şehirdir. Artvin şehrinin içerisinden 8 kmlik bir yolculukla 1250 mt yükseklikteki Kafkasör yaylasına ulaşıyoruz. Her sene yayla şenliklerinin televizyonlarda yayınlanmasına sebep olan Boğa Güreşlerinin yapıldığı alanı da görerek Kafkasör yaylasındaki gezimizi tamamlıyoruz. Kafkasör yaylasından hareket ederek Doğu anadoluyla Karadenizin birleşme noktası olan Laşet vadisine gitmek üzere yola çıkıyoruz. Artvinden ayrılışımızın hemen ardından Yükseklik Bakımından Temelden 253 – yüzeyden 207 mt yüksekliğe ulaşan gövdesiyle Türkiyede1. Dünyada 6. Sırada yer alan Deriner Barajının görerek fotoğraf molası veriyoruz. Fotoğraf molamızın ardından dağlar arasında seyehat ederek Artvin’in Şavşat ilçesine, oradanda Yavuzköye ulaşıyor Manzara tepesinde hem çaylarımızı yudumlayıp hem de fotoğraflarımızı çekiyoruz.Molamızın ardından Manzara tepesinden hareketle Laşet vadisi içinde yer alan Şavşat Karagöl’e ulaşıyoruz. Doğal güzelliğiyle bölgenin çok önemli doğa turizm alanlarından birisi olarak kabul edilen göl etrafındaki serbest zamanımızı verdikten sonra aracımıza binerek otelimize dönüyoruz

 

DİĞER DETAYLAR:
>Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe şeklinde alınıyor.
>Öğle yemeği: …..ekstra…
>Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Konaklanacak Tesisler: Laşet Yeşil Vadi Tesisleri
>Güzergâh: Maçahel –Borçka – Artvin – Şavşat – Laşet Toplam Mesafe > 138 km


6. Gün: Çoruh Nehri, Yusufeli, İspir, Ovit Dağı, Yedigöller, İkizdere, İyidere, Of

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından yola çıkıyoruz. Şavşat güzergahından yeniden çoruh havzasına ulaşıyoruz. Çoruh nehrini takiben Artvinin Yusufeli İlçesine doğru ilerliyoruz. Yolumuz üzerinde Çoruh nehri üzerine kurulu 5 barajdan bir diğeri olan Yusufeli barajını görüyoruz. Yusufeli ilçemizin merkezinden sonra gideceğimiz yer Tekkale Köyünün 7 km kuzeyinde yer alan 350 metre yükseklikte yer alan Dört Kilise Manastırıdır. Dört Kilise Manastırı? Kilise, yemekhane,elyazmaları odası ve dört şapelden oluşur. Kilisenin tuğlaları üzerindeki “İsa David’i korusun”yazısına dayanılarak manastır kilisesi Gürcü Kralı David dönemine (961¬1001) tarihlenir. Buradaki gezimizi gerçekleştirdikten sonra Erzurum’un İspir ilçesine oradanda Ovit dağına hareket ediyoruz.2640 rakımlı Ovit dağı geçidine ulaşarak,oradanda Yedigöllere ulaşıyoruz. Bu eşsiz manzaranın keyfini çıkardıktan sonra tekrardan ana yola çıkıp İkizdere üzerinden karadeniz sahiline yeniden ulaşıyoruz. Böylelikle kaçkarların hem ön hem arka yüzünde tam bir turu tamamlamış olarak Tarabzonun Of İlçesine ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde.
DİĞER DETAYLAR:
>Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe şeklinde alınıyor.
>Öğle yemeği:  ekstra
>Akşam yemeği: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe ya da set menü şeklinde alınıyor.
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Konaklanacak Tesisler: ……….
>Güzergâh: Çoruh Nehri- Yusufeli – İspir –Ovit Dağı – Yedigöller – İkizdere – İyidere - Of Mesafe > 329 km


7. Gün: Uzungöl, Altındere Milli Parkı –Sümela Manastırı – Zigana Dağı – Zigana Tüneli, Hamsi Köy Sütlacı -Trabzon Atatürk Köşkü –Ayasofya Müzesi –Kazaziye – Telkari – Gümüş Alışverişi

Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından , Turizm Açısından karadenizin en meşhur yerlerinden birisi olan , deniz seviyesinden 1090 mt yukarıda yer alan Uzungöle ulaşıyoruz. Uzungöl etrafındakin serbest zamanımızın ardından Milli parkına ulaşıyoruz. Milli park içerisinde bulunan ve türkiyenin en meşhur manastırı olma özelliğini taşıyan Sümela manastırına ulaşıyoruz. Sabah sporu yapmak isteyen misafirlerimiz kuş sesleri eşliğinde manastır rahiplerinin ve keşişlerin kullanmış olduğu patika yoldan manastıra çıkabilirler. Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan Sümela Manastırı’nın içerisinde Meryem Ana Kilisesi , Nöbetçi odaları, Misafirhane, Ayazma, Öğrenci odaları, Fırın, Mutfak , Rahip odaları ve Kaya Fresklerini gezerek rehberimiz tarafından bilgilendirileceğiz.Sümela Manastırı gezimizin ardından ..Maçka üzerinden Zigana dağına devam ederek. Karadeniz’in en önemli ticaret yolu üzerine yapılmış Zigana tünelini görüp fotoğrafladıktan sonra,  ziganada bulunan hamsi köy sütlacı..ardından dönüş.. Ayasofya müzesine gidiyoruz. Kommenoslar döneminden kalma ve çeşitli dönemlerde farklı amaçlarla kullanılmış olan bu mimari harikayı rehberimizin anlatımıyla tüm detaylarına kadar öğreneceğiz. Müze gezimiz sonrasında.Trabzon merkezde bulunan Atatük Köşkü’ne hareket ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinin büyük bölümünü yazdığı Köşk Art Neu sanatının en güzel örneklerinden birisidir. Köşk gezimizin sonrasında Trabzon Ayasofya Müzesine gidiyoruz. Kommenoslar döneminden kalma ve çeşitli dönemlerde farklı amaçlarla kullanılmış olan bu mimari harikayı rehberimizin anlatımıyla tüm detaylarına kadar öğreneceğiz. Müze gezimiz sonrasında Trabzonun meşhur KAZAZİYE-TELKARİ ve HASIR ÖRME olarak adlandırılan her biri sanat eseri niteliğinde olan gümüş işçiliği hakkında hem bilgi almak hem de alışveriş yapmak üzere son noktamıza da uğradıktan sonra Ankara’ya dönüş. Gerekli Molalar sonrasında Ankara’ya varış.

 

DİĞER DETAYLAR:
>Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelde açık büfe şeklinde alınıyor.
>Öğle yemeği: ekstra
>Mola yerleri: İhtiyaç doğrultusunda yol üzerindeki tesislerden alınabilir.
>Güzergâh: Zigana –Trabzon > 40 KM


Ücrete Dahil Hizmetler

Özel Tur Araçları.
5 gece YP konaklama.
6 Sabah kahvaltısı.
5 Akşam yemeği.
Programda belirtilen geziler.
Profesyonel Rehberlik Hizmeti.
Seyahat esnasında sıcak soğuk ikramlar.
Seyahat Güvence Poliçesi.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle Yemekleri.
Müze-ören yeri giriş ücretleri.
Ekstra harcamalar.

BÖLGE İKLİMLERİ:
Ülkemiz özel konumu nedeniyle çeşitli iklim tiplerinin görüldüğü bir ülkedir. Türkiye’de, çevresindeki denizlerin, kara kütlelerinin, basınç merkezlerinin, enlemin ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle 3 ana iklim tipi belirmiştir. Ana iklim tipleri arasında her iki iklim tipinin de özelliğini taşıyan geçiş iklimleri görülür.
1. Karadeniz İklimi
a. Doğu Karadeniz Tipi
b. Orta Karadeniz Tipi
c. Batı Karadeniz Tipi
Karadeniz İkliminin Özellikleri
Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde görülür.
Her mevsim yağışlıdır. En çok yağış sonbahar ile kış aylarında düşer.
Türkiye’de görülen iklimler içinde yıllık yağış miktarı en fazla olandır.
Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
Yıllık sıcaklık farkı azdır.
Bulutluluk oranı yüksek, güneşli gün sayısı azdır.
Karadeniz iklimi yer şekillerinin farklılığı nedeniyle 3 alt tipe ayrılmıştır.
Karadeniz iklimi sıcaklık ve nem koşulları bakımından okyanusal iklime benzer. Bu iklim tipinde yağış miktarı dağların konumuna ve yükseltilerine bağlı olarak farklılık gösterir.

Tur Hakkında Düşünceleriniz
Ad Soyad
Mesajınız
(En çok 500 karakter)

karakter kaldı
 

Bu Tur İçin Yapılan Yorumlar
asdasdasd
asdasdadadsad
18.02.2016

BENZER TURLAR

KONYA ŞEB-İ ARUS TURU HIZLI TREN İLE GÜNÜBİRLİK
KONYA ŞEB-İ ARUS TURU HIZLI TREN İLE GÜNÜBİRLİK

Şeb-i Arus Özel Programı

265.00 TL

YILBAŞI ÖZEL ILGAZ TURU(FERKO MOUNTAIN RESORT HOTEL)
YILBAŞI ÖZEL ILGAZ TURU(FERKO MOUNTAIN RESORT HOTEL)

Yılbaşı Özel Program

1995.00 TL

BURSA ULUDAĞ TURU HAFTASONU
BURSA ULUDAĞ TURU HAFTASONU

HAFTASONU

375.00 TL

KÖŞE BUCAK İSTANBUL TURU
KÖŞE BUCAK İSTANBUL TURU

Odabaşı 300 ₺'ye Varan İndirim !!

849.00 TL

UÇAKLI ŞEHİR ŞEHİR KARADENİZ TURU HAFTALIK
UÇAKLI ŞEHİR ŞEHİR KARADENİZ TURU HAFTALIK

Odabaşı 450 ₺'ye varan indirim !!

1795.00 TL

Bu Turu Online Satın Alın

Ne Zaman
Misafirler
E Bültenimize Kayıt Olun!
GÜVENLİ ONLİNE ALIŞVERİŞ
0850 333 0 837

www.vesturizm.com.tr sitesinde yer alan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları VES Turizm ve Seyahat A.Ş'ye aittir. Basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz veya kopyalanamaz. Tüm otel bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından VES Turizm ve Seyahat AŞ sorumlu tutulamaz.